Grzegorz Rosengarten
Wieloletni prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich


Od ponad 15 lat działa społecznie na rzecz lokalnej historii, związanej z II wojną światową i dziejami niemieckiego obozu KL Auschwitz. W Chorzowie organizował liczne spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii tamtego okresu, więźniami KL Auschwitz. Z jego inicjatywy, na cmentarzu przy ul. Granicznej odsłonięto tablice upamiętniające chorzowskie ofiary obozu. Wynikiem aktywności Grzegorza Rosengartena jest także realizacja filmów dokumentalnych „Chorzowianie w KL Auschwitz” i „Dni mojego życia”, realizacja i wydanie kilkunastu relacji filmowych – opowieści żyjących więźniów Auschwitz oraz publikacje książkowe „Chorzowianie w KL Auschwitz” czy „Tablice Pamięci Chorzowian”. W roku 2014 podjął się realizacji projektu „Chorzów Pileckiemu”, którego zwieńczeniem było nadanie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego skwerowi w Chorzowie Batorym.

- Dech mi odjęło – powiedział tuż po ogłoszeniu werdyktu Grzegorz Rosengarten. - Jest to dla mnie duże zaskoczenie. Zajmuję się społecznie kawałkiem bardzo trudnej historii sprzed 70 lat. Zależało mi na tym, żeby ta przeszłość była powiązania z przyszłością Chorzowa. Żeby młode pokolenia, które tą pamięć kultywują mogły dostrzec w tych pojedynczych bohaterach swoje cechy, szanse i nadzieje na przyszłość.

Laureat zadedykował statuetkę swoim nieżyjącym rodzicom oraz więźniom nazistowskich obozów. - Rodzice ukształtowali mnie w taki sposób, że ta wrażliwość i pasja pojawiła się kilkanaście lat temu – przyznał.